2014. március 29., szombat

- Répafalva ablaka -




Ez a dísz egy tavalyi, általam kitalált meséhez kapcsolódik. A sztori dióhéjban: a nyuszik igen aktívan dolgoznak éjszakánként Répafalván, főként húsvét előtt van erőteljes hajtás. A Mamáéknál lévő nyuszikák (Róza, Mónika, Fekete Foltos, Zoknis és az ő gyerekeik) is kiszöknek éjszakánként a ketrecükből, hogy részt vehessenek a nagy húsvéti sürgés-forgásban. Répafalvára csak titkos kopogtató kóddal lehet bejutni, és csakis a nyusziknak. Persze a történet kezdete óta már járt Répafalván a Süni, Mikulás, Lili hercegnő és Ákos herceg, volt már rendőrös gyorsulási verseny, legutóbb a mentőbotok is meglátogatták a szorgoskodó nyulakat… Szóval a történet színes, a gyerekek igényeihez igazodik, de az alapmotívum ugyanaz: a nyuszik készülnek a húsvétra, sütnek, tojást festenek, csokikat csomagolnak, kosárkákba rendezik az elkészített ajándékokat, stb… Végül pedig eljuttatják a gyerekekhez az elkészített tojásokat, csokikat.
Elkészítés:
Levettem a falról a téli koszorút, gondoltam felújítom egy kicsit, alkotok egy húsvéti ajtódíszt.
Persze, nem találtam meg sem a zöld, sem a sárga zseníliapamacsokat, így aztán kékkel oldottam meg: abból élünk, amink van. Kerítettem hozzá kék szalagot is.
Eleinte a plüss barikát akartam „feláldozni” dekorációként, végül Lilikém nyuszi bábja lett a szerencsés kiválasztott. A bábot gombostűvel rögzítettem, majd a szalaggal betekertem a fáslival bevont szalmakoszorút. A pamacsokat találomra rakosgattam rá, többnyire odatettem, ahol a szalagot rögzíteni kellett. Eszembe jutottak a 2-3 évvel ezelőtt készített filctojások. Előbányásztam őket és a színben harmonizáló tojások egy részét szintén gombostűvel feltűztem a koszorúra. A tojások szalaggal és a kislányomtól lenyúlt gyöngyökkel díszítettek, természetesen akaszthatóak is, de itt nem volt szükség az akasztóra. :) Szerintem 10 perc alatt elkészültem vele. Igazából nem a gyorsaság volt a lényeg, hanem a gyerekek reakciója, amikor reggel észrevették: „Anya, anya, láttad? Ott lóg a polc alatt Répafalva ablaka! Megcsináltad nekünk Répafalva ablakát! Tényleg létezik Répafalva és ilyen az ablaka. „ És mondták, mondták egymást túlkiabálva, őrült izgalommal. A két nagyobb gyermekemet hallgatva a szívem csordultig telt szeretettel és ezer pillangó röpködött benne… Természetesen maradt a szobában és nem vihettem ki ajtódísznek Répafalva ablakát (sem). :)

2014. március 23., vasárnap

- Helikopteres torta (csupa csoki torta) -



Egyik nagyon kedves ismerősöm megkért, hogy készítsek szülinapi tortát a kisfiának. Ez a torta az otthoni, családi ünnepségre készült. A legfontosabb szereplő a helikopter: a kisfiúnak ez az aktuális kedvence. Gondoltam, sima ügy lesz, veszünk marcipánból és szépen kidekoráljuk a környezetét. Persze, majdnem. Egyetlen icipici probléma volt csak: sehol, egyetlen cukrászdában sem (6 helyen kérdeztük Szegeden + a bevásárlóközpontokban) és a cukrásznagykerben sem kaptunk marcipán helikoptert. Na, ekkor elkeseredtem egy csöppet…  Én nem tudok helikoptert gyurmázni. Igen, ez így volt, én valóban nem tudtam, a férjem azonban igen. Szerencsére. :)
A torta készítése előtt elkészítettük a helikoptert, amely esetében a legnagyobb nehézséget a tetején lévő pörgettyű –rotor??????- jelentette. (4 és fél évesem javított ki, hogy ne hívjam pörgettyűnek, mert nem az. Hát ennyit értek én  a helikopterekhez. :) )-Szóval, szépen megformáztam a rotort, kiszárítottam, hogy stabil maradjon és… amikor elkészítettem a tortát és fel akartam helyezni- ELTÖRT. A sírógörcs szélén voltam, mert már éjjel 11 is elmúlt, és még nem készültem el a tortával. Ekkor jött Csaba mentőötlete: kerített egy telefonkártyát, kivágta belőle  a rotor formáját, majd bevontuk marcipánnal. Őszintén: nagyon megkönnyebbültem, amikor elkészült a helikopter és felhelyezhettem a dombos tortára. :)
 
Elkészítés:

Piskóta:
22 cm-es tortaformában készítettem el a piskótát.  

Piskóta:
  • 8 tojás
  • 10 evőkanál cukor
  • 8 evőkanál liszt
  • 2 evőkanál magas kakaótartalmú cukrozatlan kakaópor
Első lépésként a sütőt előmelegítjük 170 fokra. A tortakarika aljára sütőpapírt teszünk, oldalára semmit. Aztán a tojások fehérjéből és a cukor feléből nem túl kemény habot verünk. Olyan állaga legyen, mint a tejfölnek. Utána a tojások sárgáját is habosra keverjük a cukor másik felével. A tojásfehérjés cukorba beleforgatjuk a tojássárgás masszát, közben apránként, finoman belekeverjük a liszttel elkevert kakaóport is. Beleöntjük a tortaformába. Én úgy öntöttem, hogy direkt púpos piskótát kapjak, hiszen az volt a cél, hogy a torta dombos legyen. Kb. 40 perc alatt, 170 fokon, alsó-felső sütéssel megsütjük. Miután elkészült, a formába hagyjuk kihűlni.

Krém:
Hozzávalók:
  • 3 dl tej
  • 1 csomag étcsokis puding
  • 1 tábla magas kakaótartalmú étcsoki
  • 2 evőkanál magas kakaótartalmú cukrozatlan kakaópor
  • finomítatlan nádcukor
  • 0,5 liter Meggle habalap
A 3 dl tejben megfőztem a pudingot. Amikor elkészült, cukroztam, beletördeltem a csokit és belekevertem a kakaóport, majd hagytam kihűlni.  Amikor kihűlt, átkevertem a robotgéppel, majd felvertem a  Megglét, és a kettőt  összeforgattam.
A piskótát háromba vágtam, majd a krémet is három részre osztottam. Két részt belekentem a tortába.  Miután direkt púpos piskótát készítettem, még megemeltem egy kis krémmel  is és így kentem be kívülről a maradék 1/3 masszával. Legalább 2-3 órára hűtőbe kell tenni, utána jelentősen könnyebb burkolni. A burkolóanyag fehér K2 volt, amit én színeztem.


2014. március 19., szerda

- Sós-cukros test- és kézradír -



Ez a kence a Bioanyu játékfelhívására készült. Nagyon jó ötleteket, recepteket kaptunk és külön öröm számomra, hogy jelentős részük könnyen és gyorsan elkészíthető. Nos, ez a radír is pont ilyen. 

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál sheavaj
  • 1 evőkanál cukor
  • 1 evőkanál Epsom só (lehet himalája vagy tengeri só is)
  • 2 evőkanál mandulaolaj

A shevajat felolvasztjuk, hozzákeverjük a mandulaolajat. Várunk, hogy hűljön, majd hozzákeverjük a cukrot és a sót, mélyhűtőbe dobjuk fél órára majd használható is. A recept szerint cukor helyett kávézaccal is kipróbálhatjuk. Én a cukros verziót készítettem el (finomítatlan nádcukorral), nekem nagyon bevált. Persze az olaj miatt a kád nem lesz tisztább tőle, de a bőröm! Valami fantasztikus érzés! Leradírozom, de ugyanakkor a mandulaolaj és a sheavaj gyönyörűen hidratálja, selymesen puha lesz. Semmi kiszáradás, semmi bőrpír. És csak természetes anyagokból áll a szépítőszerem. Kell ennél több és jobb? Nekem nem.
:)

2014. március 16., vasárnap

- Vatikáni szerencsekenyér -

Ha kapok valami „küldd tovább különben örökre átkozott/ szegény/ balszerencsés/ ügyefogyott/ szomorú/ szerelemben szerencsétlen stb leszel” típusú emailt, azonnal kitörlöm. Ezt a sütiláncot azonban nem akartam és nem is tudtam volna megszakítani, hiszen az alapkovászt egy számomra nagyon kedves barátosnémtól kaptam, akivel több, mint 20 éves barátság köt össze. (Jesszus, már ennyire öregek vagyunk?????) Mellesleg, csak reménykedni tudok abban, hogy ennek a kovásznak semmi köze ahhoz a masszához, amit anyukám ápolgatott még gimis koromban…
Mit is kell kezdeni a kovásszal? Hát, nem egy bonyolult történet, az egyszer biztos, de annál finomabb a végeredmény! :)  
  1. Az ember megkapja a szerencsekovászt. 
  2. Kiönti egy nagy műanyagtálba, és a konyhapulton tartja. Van, aki fedővel, van, aki fedő nélkül tartja. Én a dagasztótálamba tettem és rá a tetőt… Nem hiányzott, hogy az összes gyerek (a legkisebb kivételével) + apa minden nap megkérdezze, hogy mi ez a nyálkás, undorító, savanyú szagú izé. 
  3. A tészta fémmel nem érintkezhet, ezért fontos, hogy műanyag vagy üveg edényben ápolgassuk. Egész héten át a konyhapulton marad, nem tesszük hűtőbe. 
  4. Hétfő: hozzáadunk 250 gr cukrot, de nem keverjük meg.
  5. Kedd: hozzáadunk 250ml telet, összekeverjük.
  6. Szerda: hozzáadunk 250 gr réteslisztet, összekeverjük. 
  7. Csütörtök: reggel, délben, este megkeverjük.
  8. Péntek: hozzáadunk 250 ml tejet, 250 gr cukrot, 250 gr réteslisztet és összekeverjük. 
  9. Szombat: Jól megkeverjük, majd 4 részre osztjuk. 
  10. Vasárnap: Egy részhez hozzáadunk 250 gr réteslisztet, 250 ml olajat, 3 tojást, 3 reszelt almát, fél csomag sütőport, fél kávéskanál sót, fél kávéskanál fahéjat, fél tábla darabolt csokit, 2 marék durvára vágott diót, 1 marék mazsolát, 1 vaníliás cukrot. Az egészet összekeverjük, majd 160 fokra előmelegített sütőben 40-50 percig sütjük. Én egy 22 cm-es tortaformában sütöttem meg. 
  11. Vasárnap vagy hétfőn elajándékozzuk a maradék 3 részt.

Nos, én ettől jelentősen „szegényebben” készítettem el: a dió épp elfogyott, a mazsolát nem szeretjük,
egyéb aszalvány nem volt itthon. Én csak almát raktam bele és csokit, valamint feldarabolt zselécukrot, azonban így is nagyon finom lett.
Személy szerint abba nem szeretnék belegondolni, hogy a kovász egy darabja ezelőtt 10 évvel, mondjuk egy indiai házaspár - a mi higiéniai normáinktól fényévekre lévő, tehénlepénnyel tapasztott - konyhájában érlelte az élesztőgombákat. Egyébként a süti igazán finom, bár elég nehéz, tömör édesség. Kalóriatartalma sem elhanyagolható, 10 dkg közel 400 kcal.
A babona szerint csak egy alkalommal lehet megsütni az életben, azonban több alkalommal is lehet enni belőle. Mivel én nem vagyok babonás, úgy döntöttem, hogy hamarosan készítek egy sima kovászt és azzal zongorázom végig az egész folyamatot. Kíváncsi vagyok, mi lesz belőle. Amint elkészültem vele, beszámolok róla, ígérem.:)


2014. március 12., szerda

- Húsvéti csoki tojástartó PET palackból- percek alatt -


Valami egyszerű, de jópofa húsvéti dekorációt szerettem volna. A kosaras nyuszi és a tojásfa minden évben nagy siker, nagyon szeretik a gyerekek, de valami más is jó volna. Betegeskedtem is az utóbbi hetekben, ezért aztán a tavaszi dekoráció is megkésett a tavaszi nagytakarítással együtt. Igen, még mindig a költözésre fogom: sajnos nem találom a dekoros holmim egy részét. És abban vannak tavaszi díszek, húsvéti kellékek is. No, mindegy is, abból kell alkotni, ami van.
Szóval vettünk egy rózsaszín palackos vizet. Nagyon tetszett a 
palack színe, kellemes halványrózsaszín. Gondoltam, ez jó lesz a www.varrjunk.eoldal-on találta egyszerű, de nagyszerű ötlet megvalósításához.
Én semmi egyebet nem követtem el, csupán levágtam a flakon tetejét és alját, majd megtöltöttem apró és nagyobbacska csoki tojással és nyuszival, majd összefordítottam őket. Lehet rá masnit is kötni, próbálkoztam azzal is, majd végül megváltam tőle, mert nekem szalag és masni nélkül jobban tetszett. A tetejére egy ujjbábot húztam, amit a gyerekektől kértem kölcsön.